Ametist Taşı

Günümüzde yarı değerli taşlar kategorisinde yer alsa da ametist taşı geçmiş dönemlerde elmastan daha değerli bir taş olarak görülmekteydi. Asya kültürlerinde kutsal “mücevher kentleri”, “yaşam ağaçları” gibi tanımlanan ibadet yerleri olan büyük tapınaklarda kullanılmıştır.

Taşın ayrıca kara büyü ve kötü ruhlara karşı koruduğu bilinmektedir. Eski Mısırlılar manevi ve fiziksel olarak korunmak için ametist taşlı muskalar kullanmışlardır. Ametist yıllar boyunca birçok farklı amaç için yaygın olarak kullanılmıştır. Bedeni iyileştirme ve zihni sakinleştirme yeteneğine sahiptir. Göz alıcı rengi ve güzelliği mücevher ve takıları günümüzde hala daha süslemektedir.

Ametist Taşının Faydaları

Ametist güçlü koruyucu bir taştır. Kullanıcının hayatına sakinlik, denge, barış çeker ve fiziksel, ruhsal, duygusal düzlemde çalışan meditatif ve sakinleştirici bir taştır.

  • Sabırsızlığı ortadan kaldırmak için de kullanıldığı bilinmektedir. Aynı zamanda şubat ayında doğanların doğum taşıdır. Ametist antik dünyada çok değer verilen ve saygın yere sahip değerli taşlardan biriydi. Ametist taşının koyu tonlara sahip olanı yaratıcı sanatlarda kullanılmak için çok idealdir.
  • Geçmişte kazanılan bilgi ve tecrübelerin kullanılması doğrultusunda ortaya yeni çıkarılacak yaratıcı fikirlere yardımcı olur. Genel olarak ressamın taşı, mucit, besteci taşı, sanatçının taşı olarak da bilinmektedir.
  • Evrensel gücün yaratıcı öğelerine odaklanmak ve kullanmak için ametist taşının kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca “Şifacıların” iyileştirme yöntemleri arasında ametist taşını kullandıkları bilinir. “Doğanın sakinleştiricisi” olarak adlandırılan Ametist taşı, sinir sinyallerinin beyinde iletilmesine yardımcı olarak kişiyi sakinleşir ve yatıştırır.
  • Hayvanlarda ve çocuklarda görülen obsesif kompulsif bozukluğu ve hiperaktiviteyi hafiflettiği söylenir. Yatağın ya da yastığın altına konulan ametist taşının uykusuzluğa iyi geldiği, hoş rüyalara sebep olduğu bilinmektedir.
  • Ametist taşı, tarot kartları arasında yer alan Denge (Temperance) kartı ile ilişkilidir ve dengeyi temsil eder. Aşırı hoşgörü ve kötü alışkanlıkları ve bağımlılıkları engellemeye ve bırakmaya yardımcı olur. Yoğun toplantılarda bulunan iş adamları için güçlü bir taş olan ametist kızgınlığı ve öfkeli durumda kişiyi yatıştırır.

S – 17,6 cm, XS – 16 cm, XL – 21,6 cm, L – 20 cm, M – 18,4 cm